Strona główna > Wentylacja mechaniczna > Zalety i wady wentylacji mechanicznej

Odpowiednia wentylacja budynku będzie miała bardzo duże znaczenie dla komforty tych osób, które tam będą przebywać a także gdy chodzi o koszty związane z eksploatacją. Współczesne budownictwo skierowane jest w stronę energooszczędnych rozwiązań, które zmuszają do zastosowania wentylacji mechanicznej. W przypadku większości starszych budynków w Polsce mamy różne systemy wentylacji naturalnej. Przy stosowanych dawniej technologiach taka wentylacja dobrze radziła sobie z wymianą powietrza ponieważ budynki miały wtedy nieszczelności. Dzisiaj, gdy buduje się nowoczesne domy czy obiekty komercyjne to izolacja termiczna staje się bardzo ważna.

Z tego powodu stosuje się dodatkowe ocieplenie oraz montuje szczelne okna. W takich warunkach wentylacja może się więc okazać niewystarczająca i w związku z tym powinno się stosować wentylację mechaniczną. Najczęściej stosuje się wentylację w której wykorzystywany jest system nawiewno-wywiewny z rekuperacją a więc z odzyskiem ciepła. Działanie takiego systemu polegać będzie na stałej wymianie powietrza przy czym to wracające powietrze będzie świeże i podgrzane przez ciepło jakie odzyskiwane będzie z rekuperatora.

Do zalet takiej wentylacji należy: - poprawa jakości powietrza - wpływ pozytywny na zdrowie człowieka przez to, że eliminuje się zanieczyszczenia - świeże powietrze przy zamkniętych oknach - utrzymywanie dobrego poziomu wilgotności w pomieszczeniach - większy komfort przebywania na zewnątrz budynków - schładzanie budynku latem - mniejsze koszty na ogrzanie budynku Wentylacja taka może mieć również wady: - wysokie nakłady na tego rodzaju inwestycję - zajęcie części przestrzeni przez kanały wentylacyjne - pobór stały energii elektrycznej - duży hałas, gdy instalacja będzie źle wykonywana Oczywiście wentylacja naturalna będzie dużo tańsza i prostsza w realizacji niż mechaniczna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w domach, które są energooszczędne taka wentylacja nie będzie skuteczna. Jeśli zlecamy projekt i wykonanie takiej wentylacji dobrej firmie to na pewno wszystko będzie dobrze zrobione i taka inwestycja dość szybko się nam zwróci.