Strona główna > Wentylacja mechaniczna > Wentylacja mechaniczna w domu.

Wentylacja mechaniczna w domu.

Przygotowywanie systemów wentylacyjnych czy instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła to sprawa prosta oczywiście jeśli takie systemy odpowiednio się zna. Trzeba oczywiście zachowywać należytą równowagę pomiędzy komfortem cieplnym a tym co mamy w otaczającym nas środowisku. Prawidłowo wykonana wentylacja zapewni, że powietrze będzie w pomieszczeniach świeże i nie będą się pojawiały nieprzyjemne zapachy. Wentylacja mechaniczna w domu Na sam początek trzeba zebrać te wszystkie dane, które będą konieczne do projektowania. Musimy mieć plan zagospodarowania, rzuty, przekroje, lokalizację zanieczyszczeń. Oczywiście musimy poznać kubaturę pomieszczeń i ich rodzaj.

Trzeba wiedzieć jak takie pomieszczenia sprawują się w poszczególnych typach wentylacji z odzyskiem ciepła. Naszym zadaniem będzie wyznaczenie takich stref w pomieszczeniach, gdzie będzie powietrze nawiewane i wywiewane. Oczywiście trzeba umieć obliczyć jakie powinny być proporcje miedzy tym nawiewanym powietrzem a wywiewanym. Jeśli będziemy to wiedzieli to możliwe stanie się wybranie odpowiednich nawiewników oraz wywiewników. Konieczne jest wyznaczenie tras, którymi będzie wychodziło zanieczyszczone powietrze. Musimy również wybrać z jakich materiałów będą wykonane kanały wentylacyjne, określić jakie są straty ciśnienia przy kanale nawiewanym.

Musimy wiedzieć jakie są straty ciśnienia przy kanale wywiewanym. Gdy uzupełnimy sobie takie dane możemy się zacząć zastanawiać nad tym jaka centrala wentylacyjna się sprawdzi oraz jakie wymienniki ciepła powinno się zastosować. Rekuperatory mają inne przepływy i inną możliwość odzyskiwania ciepła. Musimy także dobrać tłumiki hałasu oraz jakie będą przepustnice regulacyjne. Wszystkie kwestie trzeba nanieść na przygotowany plan i dobrać wszystkie układy, nim będzie można wziąć się za realizację takich pomieszczeń. Na koniec trzeba się także zainteresować elektrycznymi wytycznymi i wziąć się za ich poważaną realizację pamiętając oczywiście o bezpieczeństwie użytkowania takiej instalacji.