Strona główna > Pompy ciepła > Pompy ciepła używane w domu pasywnym

Budownictwo kierunkuje się obecnie w stronę energooszczędności, dlatego udało się stworzyć doskonały w swojej formie dom pasywny, który wyróżnia się wieloma atutami na tle innych budynków. Między innymi koncepcja budownictwa pasywnego to dobre parametry energetyczne, które wskazują na to, że istnieje niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Jeśli przyrówna się dom do wznoszonych energooszczędnych budynków będzie można stwierdzić, że jest to perła w koronie budownictwa. Czym się wyróżnia? Dom pasywny to taki, który będzie się praktycznie samodzielnie ogrzewał. Brzmi to tak naprawdę niewiarygodnie, ale takie są jak się okazuje fakty. Z założenie oparty jest on na oszczędności i ekologicznym podejściu do środowiska. Wykorzystuje się więc maksymalnie dobra natury.

Tym samym wprowadza się takie technologie, które mają sprawić, że uda się rozsądnie zarządzać całym budynkiem. Jak przedstawiają to liczby? Dom pasywny potrzebuje tylko około 15 kWh na rok na metr domu a w przypadku domu energooszczędnego będzie to 70 kWh. Dlatego udaje się tutaj koszty zmniejszyć nawet ośmiokrotnie. Jak to działa? Założenie w przypadku domów pasywnych będzie takie, że minimalizuje się straty ciepła jednocześnie maksymalizując zyski energetyczne. Osiągnięcie tego będzie wymagało wybrania dobrych materiałów oraz postawienie domu w takim miejscu, gdzie rzeczywiście wyeliminuje się mostki cieplne. Cała bryła budynku musi być mocno zwarta i pozbawiana elementów wystających. Dom oparty jest na stalowej konstrukcji natomiast ściany zewnętrzne powinny być odporne na przenikanie powietrza. W ten sposób można ograniczyć wychładzanie budynku.

Działanie pompy ciepła Wszystkie materiały powinny zachowywać parametry cieplne. W niektórych przypadkach zastosowana jest wentylacja mechaniczna, w której jest rekuperator a także kolektory słoneczne. Częściej obecnie inwestorzy wybierają pompę ciepła oraz instalację w podłodze specjalnych mat grzejnych, ponieważ dzięki nim będzie można regulować temperaturę niezależnie od pory roku. Pasywne domy łączy się coraz częściej z pomysłem na domy inteligentne. Wprowadza się również rozwiązania, które mają sprawić, że uda się zmaksymalizować oszczędzanie energii elektrycznej. Budowa domu pasywnego w Polsce z każdym rokiem będzie zyskiwać sobie zwolenników. Rzeczywiście będzie to droższe rozwiązanie od innych, ale mamy tutaj wymierne korzyści na lata użytkowania. Sam fakt, że dzięki stosowaniu materiałów o dużym stopniu izolacji będzie można znacząco podnieść również wartość takiego powstającego budynku co ma swoje istotne znaczenie. Jednocześnie na całe lata gwarantujemy sobie niskie koszty utrzymywania takiego budynku. Jest to forma parasolu bezpieczeństwa dla właścicieli.