Jedną z barier, które mogą spowalniać rozwój pomp ciepła w naszym kraju będzie to, że ciągle jest na ich temat mało sprawdzonych informacji. Użytkownicy coraz częściej korzystają z bazy w sieci, która jest jednak mało precyzyjna. Co więc jest prawdą a co mitem? Pompa ciepła jest droga To mit ponieważ pompa ciepła będzie kosztować podobnie jak inne grzewcze rozwiązania. Trzeba pamiętać, że jednak na tym mocno się oszczędza i taka inwestycja zwraca się po kilku latach.
Dodatkowo można również dostać dofinansowanie na pompę. Na pompę ciepła można dostać dofinansowanie to rzeczywiście jak wspominano fakt, ponieważ jest to odnawialne źródło energii i dlatego takie rozwiązanie wspierane jest przez UE. W naszym kraju mamy kilka możliwości skorzystania z różnorakich dofinansowań, którymi zajmują się zarówno jednostki o charakterze krajowym jak i takie, które działają jedynie wojewódzko. Pompy będą zużywać dużo prądu i dlatego koszty są podobne jak w przypadku ogrzewania elektrycznego To oczywiście mit, ponieważ energia elektryczna jest pobierana tylko do sprężarki, która ma określony czas pracy. z każdego kilowata mocy można zyskać 5.
Dodatkowo mamy także możliwość tak ustawić urządzenie, że funkcjonuje ono w nocnej taryfie i w ten sposób zużycie prądu będzie znacząco niższe. Nie każda pompa wymaga wykonywania odwiertów To fakt, ponieważ są rożne dolne źródła i od tego będzie zależeć czy odwiert będzie konieczny, czy też będzie się dało z niego zrezygnować. Pompa ciepła zajmuje dużo miejsca Jest to ogólnie mit, a jako prawdę można powiedzieć, że tak będzie w przypadku modułowych pomp, które mają odrębne pomieszczenie. Zawsze można wybierać bardziej rozwiniętą technologicznie formę w postaci węzła cieplnego i w takiej sytuacji tak naprawdę wszystko zajmie około metr kwadratowy. Pompy można łączyć z innymi ekologicznymi systemami To fakt, ponieważ mogą one pracować z kilkoma innymi formami, między innymi z kominkiem albo z ogrzewaniem słonecznym. Jednak sama pompa także zapewni nam realizację 100% zapotrzebowania energetycznego budynku w ciągu roku.