Strona główna > Blog > Zrób trwałe wrażenie: Dlaczego fizyczne książki (wciąż!) wygrywają z ebookami

Nowojorczycy dużo czytają - jesteśmy znani z tego, że gromadzimy książki. Używamy ich do dekoracji naszych mieszkań. Dla niektórych z nas nasze jęczące półki są ważniejsze od telewizorów. A jeśli zajrzeć do naszych bibliotek z ebookami, okazuje się, że na jednego Gothamczyka przypadają setki tomów. Czytamy od trzech do pięciu książek naraz - sprawnie żonglujemy beletrystyką i literaturą faktu, książkami o karierze, rozwoju osobistym i inspiracji, a może wciśniemy jakiś wiersz między przystankami metra lub autobusu. W przerwach na kawę zagłębiamy się w krótkie opowiadania.

Ale czy miłośnicy e-czytników nie tracą korzyści płynących z fizycznych książek? Oto dziesięć powodów, które dowodzą, że fizyczne książki są ważniejsze od ebooków i dlaczego Bestype Printing NYC wierzy, że papier rządzi.

1. Fizyczne książki są zawsze "włączone". Czy kiedykolwiek czułeś udrękę, gdy otwierałeś swój e-czytnik lub tablet i zauważałeś, że zostało Ci niewiele czasu na baterii? Czy bateria Twojego urządzenia padła podczas jazdy? Pasażerowie metra, czy pamiętacie, jak ściągaliście na swoje urządzenie książkę, którą chcieliście przeczytać, gdy mieliście wifi lub wystarczającą liczbę kresek, zanim Wasz pociąg zjechał z ulic do tuneli? Czy Twoje tranzytowe wifi w ogóle działa? Fizyczne książki nigdy nie muszą być podłączane do ładowarki USB. Nie są zależne od sieci wifi ani od sygnału 4 lub 5G. Są zawsze gotowe do czytania.

2. Książki fizyczne nie emitują promieniowania. Papier nigdy nie emituje szkodliwego dla oczu niebieskiego światła. Ponadto większość ludzi wie, że korzystanie z ekranów przed snem pobudza ośrodki stymulujące w mózgu, co utrudnia zasypianie, natomiast papier uspokaja. Gdy formujemy słowa i słyszymy własne, niepowtarzalne głosy czytające w naszej wyobraźni, wchodzimy w senny stan spokoju. Być może przewracanie każdej strony wywołuje w nas reakcję podobną do ASMR.

3. Kieszonkowcy nie kradną książek w miękkiej lub nawet twardej oprawie. Książki w miękkiej, a nawet twardej oprawie nie są zwykle celem kradzieży. W środkach transportu publicznego można czuć się bezpieczniej, czytając książki drukowane. Pochwal się okładką książki, ale trzymaj osobiste urządzenia elektroniczne poza zasięgiem wzroku.

4. Podczas jazdy próbnej z książką drukowaną nie ma ograniczeń prędkości. Wiele badań wykazało, że jeśli jesteś czytelnikiem, który wertuje i skanuje strony, papier jest jedynym sposobem na szybkie czytanie. Zwolennicy szybkiego czytania uważają, że oczy ludzkie inaczej skanują ekrany elektroniczne niż drukowane, co utrudnia szybkie przyswajanie faktów podczas czytania druku cyfrowego.

5. Oznaczone strony ułatwiają przyswajanie drukowanej wiedzy. Mimo że większość czytników elektronicznych ma możliwość wpisywania komentarzy do pliku książki, łatwiej jest przypomnieć sobie pomysły, gdy są one zapisane odręcznie. Każdy pisarz i uczeń wie o istnieniu tajemniczego związku, który istnieje od dawna - pisanie pomaga zapisywać informacje w pamięci krótko- i długotrwałej. Podkreślaj fragmenty tekstu i spieraj się z autorem na marginesie - to świetna zabawa!

6. Fizyczne strony książek rozwijają pamięć sensoryczną. Jeśli ktoś zmagał się z treścią i robił notatki w wydrukowanej książce, to jego umysł, a nawet palce, w jakiś sposób przypominają sobie, gdzie robił swoje adnotacje. Zachowujemy pamięć dotykową miejsc w fizycznej książce, którymi chcemy się podzielić z kimś innym. Łatwiej i szybciej można znaleźć to, o czym się chce powiedzieć, przeglądając papierowe strony, niż próbując odszukać swoją notatkę w e-czytniku.

7. Nic nie jest w stanie odtworzyć zapachu ulubionej książki drukowanej. Nowe książki ładnie pachną. Stare książki pachną jeszcze lepiej (pod warunkiem, że nie są spleśniałe - starsze książki należy dobrze przechowywać). E-czytniki w ogóle nie pachną.

8. Ebooki nie mogą powiedzieć "kocham cię". Na okładce ebooka nie można umieścić przemyślanego napisu. Zamiast tego sentymenty i entuzjastyczne uwagi powinny być wypisane na okładkach drukowanych książek i zachowane na zawsze. W ten sposób książki zachowują cenne wspomnienia o darczyńcach i prezentach.

9. Ebooki są antyspołeczne. W e-czytnikach nie ma nic, czym można by się dzielić. Z drugiej strony, okładki książek w twardej oprawie i w twardej oprawie, które wyłaniają się z toreb podczas długich podróży metrem lub autobusem, mogą sprawić, że poznasz nowego przyjaciela. Oczywiście, zawsze możesz dać właśnie skończoną książkę tej nowo poznanej osobie!

10. Książki w wersji drukowanej łatwiej jest promować. Samodzielni wydawcy muszą czasem uciekać się do kreatywnych sztuczek marketingowych, aby zwrócić na siebie uwagę. Możesz w subtelny sposób promować swoją samodzielnie wydaną książkę, otwierając jej grzbiet w metrze lub w kawiarni, trzymając ją pod idealnym kątem i przewracając strony. Sprawiaj wrażenie zaabsorbowanego, zaskoczonego - śmiej się lub płacz! Twoja interakcja z książką w miejscu publicznym może zachęcić przyszłych czytelników do zakupu egzemplarza. Ta taktyka nie zadziała w przypadku ebooka - dramatyzowanie wywoła jedynie pytania o Twoje zdrowie emocjonalne, a nie o to, co czytasz.

Samodzielne wydawanie książek za pomocą Bestype

Wyobraźnia nowojorczyków jest zawsze pełna pomysłów, które mogą przerodzić się w wiele rodzajów książek. Wiemy, że masz pomysł na książkę w swoim mózgu. Więc kiedy jesteś gotowy, aby wejść w świat self-publishingu, nie ma w NYC lepszego lokalnego źródła druku niż Bestype.

Nasi technicy druku są dostępni na każdym etapie Twojego projektu, aby ułatwić Ci wydanie książki. Kiedy Ty jesteś gotowy do publikacji, my jesteśmy gotowi do druku. Więc skontaktuj się z nami już dziś ze swoim najnowszym pomysłem na publikację i pracujmy razem, aby dostarczyć Twoją książkę do czytelników na całym świecie.

Image Credits: Unsplash @Creative Commons