Strona główna > Blog > Top 14 darmowych narzędzi do projektowania graficznego do tworzenia niesamowitych plakatów i ulotek

Nie jest tajemnicą, że plakaty i ulotki są niezwykle skuteczne w reklamie i pozwalają dotrzeć i zaangażować odbiorców docelowych w opłacalny sposób. Masowe opcje drukowania pozwalają zmaksymalizować marketing w prawo na budżet, a jednocześnie znacznie zwiększyć zwrot z inwestycji. Jednak, aby zrealizować swoją wizję skutecznej ulotki, plakatu lub innego elementu promocyjnego jako profesjonalny projekt gotowy do druku, potrzebujesz potężnych i zdolnych narzędzi do projektowania graficznego.

Nie każdy marketer ma budżet, aby wydawać pieniądze na drogie narzędzia do projektowania, zwłaszcza jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę. Dobra wiadomość jest taka, że z naszym poniższym zestawieniem, nie musisz wydawać nic, a i tak nie przegapisz niesamowitych funkcji i opcji edycji. Przejrzyj listę Chilliprinting 14 najlepszych darmowych i profesjonalnych aplikacji do projektowania graficznego, aby stworzyć niesamowite plakaty, ulotki i inne produkty do druku i wybierz oprogramowanie, które najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

Znajdź najlepsze darmowe narzędzie do projektowania graficznego dla Twojego produktu do druku

Nie daj się nabrać na założenie, że darmowe oprogramowanie do projektowania graficznego jest mniej wydajne lub mniej profesjonalne. Jest możliwe, aby zaprojektować wybitne i atrakcyjne produkty poligraficzne używając tylko całkowicie darmowych aplikacji. Jednakże, różne narzędzia mają swoje mocne strony i są lepiej dostosowane do pewnych projektów. Określ, czego potrzebujesz: czy chcesz wydrukować plakat, ulotkę, broszurę? Czy Twój projekt wykorzystuje dużo zdjęć lub obrazów? Czy potrzebujesz wykresów i grafów? A może Twój projekt to bardziej prosty plakat z tekstem i kształtami?

Do zaprojektowania prostego produktu do druku może wystarczyć ograniczone i łatwe w użyciu narzędzie. Do bardziej złożonych zadań wybierz aplikację bogatą w funkcje, ale pamiętaj, że będziesz musiał nauczyć się jej obsługi. Aby pomóc Ci określić, które narzędzia najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom, podzieliliśmy je na następujące kategorie:

    Pixel art i edycja obrazów: Narzędzia do manipulowania zdjęciami i obrazami. Dobre do tworzenia layoutów z jedną lub kilkoma stronami. Vector art: Doskonałe do rysunków liniowych i tekstu. Desktop Publishing: Do układania stron z różnymi elementami, takimi jak tekst i grafika. Infografika i wizualizacja danych: Narzędzia do tworzenia atrakcyjnych wykresów i grafik.

Darmowe narzędzia Pixel Art i do edycji obrazów

Gimp

GNU Image Manipulation Program, w skrócie GIMP, jest wszechstronnym pakietem do edycji grafiki, który pozwala na wykonywanie zadań takich jak retusz zdjęć, kompozycja obrazów i tworzenie obrazów. Dostępne narzędzia obejmują malowanie, korekcję kolorów, klonowanie, zaznaczanie i ulepszanie obrazu. GIMP obsługuje popularne pliki, takie jak JPEG, GIF, PNG i TIFF, a także niektóre specjalne formaty. Możesz wykonać zaawansowany retusz zdjęć i dostosować widok i zachowanie interfejsu użytkownika do swoich upodobań. Możesz także łatwo rozszerzyć możliwości GIMP-a dzięki szerokiej gamie wtyczek. Należy jednak pamiętać o pewnej ostrożności: GIMP nie obsługuje obecnie przestrzeni kolorów CMYK, więc dla potrzeb druku będziesz musiał użyć dodatkowego oprogramowania do konwersji kolorów.

GIMP jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.

Krita

Artyści koncepcyjni, ilustratorzy, artyści matujący i teksturujący, jak również profesjonaliści VFX cenią to narzędzie malarskie o otwartym kodzie źródłowym. Jego wiele wspólnych i innowacyjnych funkcji jest skierowanych zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Krita posiada stabilizatory pędzla dla drżących rąk i pozwala na dostosowanie pędzli z ponad dziewięcioma unikalnymi silnikami pędzli do konkretnych potrzeb. Możesz importować pakiety pędzli i tekstur od innych artystów, aby rozszerzyć swój zestaw narzędzi. Intuicyjny interfejs użytkownika programu Krita można również dostosować do własnych potrzeb za pomocą dokerów, paneli i skrótów. Asystenci rysowania, narzędzia do tworzenia odbić lustrzanych, narzędzie do pracy z wieloma pędzlami, zarządzanie warstwami i selekcjami, a także narzędzia do przekształcania i zasoby szkoleniowe pozwalają zrealizować projekt, który sobie wymarzysz, a maski warstw umożliwiają pracę w sposób nieniszczący. Krita obsługuje pełne zarządzanie kolorami i jest dostarczana z szeroką gamą profili ICC dla każdej potrzeby. Program odczytuje i zapisuje pliki PSD, a jego funkcjonalność można rozszerzyć za pomocą szerokiej gamy wtyczek.

Krita jest dostępna dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.

Paint.NET

Często określane jako darmowa alternatywa dla Microsoft Paint, narzędzie to koncentruje się na łatwości użycia i początkujących projektantów graficznych z prostym i intuicyjnym interfejsem użytkownika. Po rozpoczęciu pracy z Paint.NET, znajdziesz to narzędzie zaskakująco bogate w funkcje i użyteczne. Jego mocną stroną jest retusz i edycja zdjęć i obrazów za pomocą krzywych i regulacji jasności lub kontrastu oraz efektów specjalnych, takich jak rozmycie, wyostrzenie lub usuwanie efektu czerwonych oczu. Ale oprogramowanie obejmuje również wszystkie podstawy potrzebne do bogatej kompozycji obrazu, takie jak warstwy, nieograniczona historia i narzędzia do kształtów, krzywych, gradientów i selekcji. Paint.NET jest twoim towarzyszem, jeśli szukasz łatwej do nauczenia się, ale zdolnej aplikacji.

Paint.NET jest dostępny dla systemu Windows.

Sumo Paint

Ten internetowy edytor obrazów wyposażony jest w standardowe narzędzia do projektowania graficznego, takie jak różne pędzle, kształty i narzędzia do klonowania. Interfejs został zaprojektowany z myślą o Photoshopie i oferuje intuicyjny, pływający pasek narzędzi. Możesz przesyłać dokumenty z komputera, aby edytować je online za pomocą tego narzędzia.

Sumo Paint jest darmowy jako edytor obrazów online, który wymaga Adobe Flash Player. Płatna wersja Pro jest dostępna do pobrania.

Darmowe narzędzia do tworzenia grafiki wektorowej

Inkscape

Zarówno profesjonaliści jak i amatorzy używają tej aplikacji open source. Inkscape to zaawansowany, wysokiej jakości program do grafiki wektorowej, który pozwala na tworzenie różnorodnych grafik: ilustracji, logo, diagramów, map, ulotek, plakatów i wielu innych. Wyposażony jest w rozbudowane narzędzia do rysowania, które dorównują możliwościom programów Adobe Illustrator, CorelDRAW czy Xara Xtreme. Inkscape może importować i eksportować różne formaty plików, takie jak SVG, AI, EPS, PDF, PS, PNG, OpenDocument Drawing i inne. Interfejs użytkownika jest prosty i intuicyjny i umożliwia uzyskanie pierwszych udanych wyników w ciągu kilku minut. Wbudowane funkcje są już wszechstronne, ale można dostosować funkcjonalność aplikacji za pomocą dodatków. Inkscape to świetne narzędzie idealne do projektowania wektorowych plakatów, ulotek, broszur czy wizytówek, ale nie tylko.

Inkscape jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.

Vectr

Możesz użyć tego edytora graficznego do tworzenia grafiki wektorowej w łatwy i intuicyjny sposób. Vectr jest w stanie zaprojektować dowolną grafikę 2D dla wszelkiego rodzaju produktów drukowanych, takich jak wizytówki, plakaty, ulotki, broszury i inne. Oprogramowanie jest dostępne jako samodzielna aplikacja na komputery stacjonarne lub w wersji online i posiada funkcję wieloplatformowej współpracy na żywo i synchronizacji, dzięki czemu można pracować nad tym samym projektem z innymi. Łatwe w użyciu podejście Vectr pozwala skupić się na kreatywności, a nie na zmaganiach z oprogramowaniem.

Vectr jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS X, Linux i Chromebooków. Można go również używać online w przeglądarce.

SVG Edit

Ten edytor grafiki wektorowej online wykorzystuje tylko JavaScript, HTML5, CSS i SVG. Oznacza to, że działa w Twojej przeglądarce i nie wymaga komunikacji z żadnym serwerem. Jeśli chcesz, możesz stworzyć swoją własną wersję SVG Edit modyfikując otwarty kod źródłowy. Standardowy zestaw narzędzi jest wystarczający do tworzenia i edycji projektów wektorowych, włączając w to takie funkcje jak rysowanie z wolnej ręki, kształty, tekst stylizowany, obrazy rastrowe, cofanie i ponawianie, gradienty, otwieranie plików lokalnych i eksport.

SVG Edit można używać bezpośrednio w przeglądarce. Kod źródłowy jest dostępny na GitHub.

Darmowe narzędzia do publikacji na pulpicie

Scribus

Jako potężna aplikacja open source Desktop Publishing, możesz uznać Scribusa za darmowy odpowiednik Adobe InDesign. Scribus jest profesjonalnym programem do tworzenia układów stron, który błyszczy, gdy trzeba ułożyć wielostronicowe dokumenty, ale oczywiście można go również używać do projektowania wspaniałych plakatów i ulotek. Nowicjusze znajdą przyjazny dla użytkownika interfejs, a aby poznać szczegóły, można skorzystać z darmowych samouczków i wiki dostępnych online. Scribus od razu po wyjęciu z pudełka obsługuje profesjonalne funkcje wydawnicze. Kolory CMYK, kolory spotowe i profile ICC są częścią solidnego i niezawodnego zarządzania kolorami w Scribusie, który pozwala kontrolować wyświetlanie i konwersję kolorów. Wśród przydatnych funkcji znajdują się narzędzia do rysowania wektorowego, importu i eksportu wielu typów plików oraz emulacja ślepoty barwnej w celu sprawdzenia doboru kolorów. Jeśli chodzi o drukowanie, Scribus oferuje niezawodne i profesjonalne tworzenie plików PDF z szeroką gamą opcji eksportu PDF.

Jeśli częścią projektu plakatu jest wiele zdjęć, trzeba będzie uzupełnić Scribusa o jakąś aplikację do obróbki zdjęć. Ale wielką zaletą nauki Scribusa jest to, że będziesz w stanie zaprojektować szeroką gamę produktów do druku za pomocą tego oprogramowania, od wizytówek, ulotek i broszur do całych magazynów lub książek.

Program Scribus jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.

LibreOffice

Oprogramowanie biurowe może nie być Twoją pierwszą myślą przy projektowaniu graficznym, a już na pewno nie jest to nasza najlepsza rekomendacja. Ale jeśli już znasz się na aplikacjach biurowych, a twój projekt nie jest tak ekstrawagancki, LibreOffice jest potężnym narzędziem z czystym interfejsem i mnóstwem funkcji, które pomogą ci szybko wykonać pracę. Pakiet zawiera kilka aplikacji, z których Draw okaże się przydatny do tworzenia grafiki wektorowej i wykresów przepływu. Możesz łatwo wstawiać grafiki i diagramy, a narzędzie to jest dobrym wyborem dla rysunków technicznych, broszur, plakatów i innych prostych produktów do druku. Draw umożliwia manipulowanie obrazami i zdjęciami na wiele sposobów i jest w stanie obsłużyć imponujący zakres formatów obrazów i dokumentów, w tym wysokiej jakości eksport PDF do druku. Aby ulepszyć projekt, można pobrać szablony.

Pakiet LibreOffice jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS X i Linux.

G Suite

Pod nazwą G Suite firma Google połączyła swoje aplikacje do komunikacji, współpracy i produktywności, znane wcześniej jako Google Apps. W razie potrzeby można użyć Docs i Slides do tworzenia prostych projektów plakatów lub ulotek, zwłaszcza gdy trzeba polegać na wykresach, diagramach i wizualizacji danych w oparciu o istniejące Arkusze Google. Mocną stroną tego narzędzia jest łatwa współpraca z innymi, ale do skomplikowanych manipulacji obrazami i grafiką wektorową, G Suite nie jest najlepszym wyborem.

G Suite jest darmowy jako trial i do użytku prywatnego (jako Google Docs).

Fatpaint

Nie daj się zwieść nazwie, to narzędzie do projektowania graficznego online pozwala na o wiele więcej niż malowanie: tworzenie układów stron lub ilustracji wektorowych, edycję zdjęć, tworzenie tekstów 3D i logo. Do dyspozycji masz już prawie tysiąc wbudowanych czcionek i nieskończoną ilość klipartów wektorowych, które możesz wykorzystać i na których możesz oprzeć swój projekt. Popularną funkcją jest możliwość tworzenia oszałamiających grafik tekstowych 3D poprzez wprowadzenie tekstu i wybranie szablonu 3D. Podstawowa edycja zdjęć z pewnością nie stanowi problemu dla Fatpaint, ale zaawansowana edycja zdjęć, rysowanie wektorowe lub praca z wieloma warstwami lub stronami to zdecydowanie mocne strony aplikacji, czyniące z niej potężne narzędzie DTP. Do Fatpaint dołączone są tutoriale i filmy wideo, które pokazują, jak to się robi.

Fatpaint to narzędzie do projektowania graficznego online, które w wersji darmowej jest oparte na reklamach.

Canva

Kolejne narzędzie do edycji online, Canva jest łatwa w użyciu i nauce, a jednocześnie skierowana do początkujących i profesjonalistów. Interfejs pozwala na szybkie zdobycie pierwszych pozytywnych doświadczeń i rozwijanie swojego projektu od tego momentu. Canva zawiera fotografie stockowe, grafikę wektorową i ilustracje, które możesz wykorzystać lub przesłać własne. Możesz edytować swoje zdjęcia za pomocą gotowych filtrów lub zaawansowanych narzędzi do edycji zdjęć. Wzbogać swój projekt o ikony, kształty i elementy oraz wybieraj spośród setek dostępnych czcionek.

Canva i jej podstawowe funkcje są darmowe, podczas gdy zaawansowane i korporacyjne funkcje są dostępne jako modele subskrypcyjne.

Darmowe narzędzia do infografik

Jeśli szybko potrzebujesz zwizualizować dane lub stworzyć infografikę, możesz wypróbować następujące narzędzia online: Infogram pozwala na załadowanie danych z wielu źródeł, a następnie wybór spośród wykresów lub map, aby stworzyć infografikę i różne wykresy, które można następnie pobrać jako PDF lub obraz. Easel.ly pomoże Ci wygenerować przyciągającą wzrok i informacyjną grafikę w sieci za darmo.

Szybka uwaga na temat drukowania plików PDF z darmowych narzędzi do projektowania graficznego

Darmowe oprogramowanie do projektowania plakatów, ulotek i innych produktów do druku jest świetne, ale musisz być ostrożny przed masowym drukowaniem plików. Podczas gdy większość płatnych programów do projektowania dostarcza wiarygodne pliki PDF do profesjonalnego drukowania, te stworzone przez darmowe narzędzia powinny być dokładnie sprawdzone. Nasza automatyczna kontrola plików wykona to zadanie za Ciebie, jednak jej wyniki powinny być jeszcze podwójnie lub nawet potrójnie sprawdzone, aby być po bezpiecznej stronie. Ponadto, notatki sporządzone przez nasz system po załadowaniu plików PDF z dowolnego darmowego narzędzia powinny być traktowane poważnie, abyś mógł uniknąć błędnych wyników i nieprzyjemnych niespodzianek.

Wnioski: Ostatnie słowo na temat płatnego oprogramowania do projektowania graficznego

Kiedy mówimy o oprogramowaniu do projektowania graficznego, nazwa Adobe nieodmiennie się pojawia. Aplikacje i usługi połączone pod nazwą Adobe Creative Cloud są narzędziami go-to dla profesjonalistów na całym świecie. Photoshop, Illustrator i InDesign to de-facto referencje dla oprogramowania do obróbki obrazu, grafiki wektorowej i układu strony. Bez wątpienia można je niezawodnie wykorzystać do tworzenia profesjonalnych projektów do druku. Jednak problem z produktami Adobe polega na tym, że wiele osób nauczyło się ich używać w pewnym momencie, a koszty zmiany są wysokie. Inne narzędzia mogą oferować podobny interfejs, ale często różnice są zasadnicze. Gdy Photoshop jest niedostępny, korzystanie z nieznanego narzędzia oznacza konieczność nauczenia się jego obsługi. Jeśli jesteś w rozpaczliwej sytuacji, w której musisz być Adobe albo nic, możesz skorzystać z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej dla systemu Windows lub Mac, ale pamiętaj, że możesz to zrobić tylko raz.

Jak widać na naszej powyższej liście, istnieje wiele darmowych alternatyw, które pozwolą Ci stworzyć szereg wysokiej jakości produktów do druku. Z których z nich korzystałeś wcześniej z powodzeniem, a które zamierzasz wypróbować? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach, a zanim zaczniesz projektować, zapoznaj się z naszymi wskazówkami na temat tego, jak wyróżnić się dzięki świetnemu projektowi plakatu!

FacebookTwitterLinkedinPinterestRedditDiggTumblrBufferemailPrint
Powiązane