Strona główna > Blog > Proste kroki, dzięki którym zdjęcia plakatów będą wyglądały ostro jak brzytwa

Plakaty drukowane są doskonałą formą komunikacji. Poprzez połączenie uderzających elementów wizualnych, elementów tekstowych i atrakcyjnego projektu można przyciągnąć uwagę odbiorców i przekazać im swoje przesłanie. Plakaty Chilliprinting są wysokiej jakości produktem poligraficznym, który oferuje jeden z najbardziej opłacalnych sposobów budowania marki firmy, promocji wydarzeń lub reklamy biznesu, produktów i usług.

Aby stworzyć atrakcyjne wizualnie plakaty, materiały graficzne i zdjęcia powinny być krystalicznie czyste i ostre jak brzytwa. Poniżej przedstawiamy kroki, które możesz podjąć przygotowując swoje zdjęcia do druku, aby zapewnić, że Twoje plakaty będą wyglądać świetnie.

Zanim przejdziemy do szczegółów obróbki zdjęć plakatów, pamiętaj o jednej rzeczy: gotowy produkt do druku i ekran komputera to dwa zupełnie różne media. To naturalne, że zawsze będzie różnica między tym, jak oba reprezentują dane drukowania. Jak już wspomnieliśmy, nasz wysoce zoptymalizowany proces drukowania plakatów jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości plakaty, które dokładnie odwzorowują Twoje dane drukarskie. Aby uniknąć rozczarowania z powodu rozbieżności między tym, co widzisz na monitorze, a tym, co wychodzi w druku, omówimy również sposób, w jaki możesz dokładnie zwizualizować swoje plakaty na ekranie przed wysłaniem plików.

Kalibracja i korekcja kolorów

Podstawową różnicą między plakatami na ekranie i w druku jest przestrzeń barw. Urządzenia wyświetlające używają przestrzeni kolorów RGB, podczas gdy druk offsetowy używa przestrzeni kolorów CMYK. Dodatkowo, płaskie ekrany są zazwyczaj podświetlane, co powoduje dodatkową rozbieżność. Aby uzyskać jak najbardziej zbliżoną dokładność kolorów, urządzenie, z którym pracujesz, musi być prawidłowo skalibrowane i wyprofilowane. Bez prawidłowo skalibrowanego monitora, zarządzanie kolorami jest tylko zgadywaniem i nie będziesz w stanie osiągnąć żadnej spójności. Ustawienia zależą od Twojego monitora, a niezawodna kalibracja wymaga spektrometru. Dowiedz się więcej o kalibracji monitora i pobierz nasze profile kolorów.

Kolory procesowe

Plakaty drukujemy przy użyciu czterech standardowych farb procesowych: cyjan, magenta, żółty i czarny. Dlatego w danych do druku należy używać kolorów procesowych, które są kombinacją tych czterech kolorów. Aby zorientować się, jak kolory procesowe będą wyglądały w druku, można użyć wzornika kolorów CMYK lub tabeli kolorów.

Rozwiązywanie problemów z rozdzielczością

Ziarniste, rozmazane lub rozpikselowane obrazy mogą być wynikiem problemów z rozdzielczością. Odnosząc się do obrazów, rozdzielczość jest miarą małych bloków wizualnych na jednostkę długości. W druku jest ona podawana w punktach na cal (dpi), natomiast na ekranie rozdzielczość jest wyrażana w pikselach na cal (ppi). Rozdzielczość pokazuje, jak blisko siebie upakowane są bloki obrazu. Wysoka rozdzielczość powoduje duże zagęszczenie, niska wartość rozluźnia bloki i rozsypuje je - aż w końcu można rozróżnić poszczególne z nich. Dlatego bez zmiany całkowitej liczby pikseli lub punktów, zmniejszenie rozdzielczości spowoduje zwiększenie rozmiaru, zwiększenie rozdzielczości spowoduje zmniejszenie rozmiaru.

Optymalna rozdzielczość dla Twoich plakatów

Plakaty Chilliprinting drukowane są z dokładną rozdzielczością 354 dpi. Twoje zdjęcia nie muszą mieć wyższej rozdzielczości, a optymalna wartość mieści się w przedziale od 300 do 354 dpi. Obrazy internetowe i pliki wyświetlane na ekranie mają zazwyczaj rozdzielczość 72 lub 96 ppi, która nie nadaje się do druku. Jednak wartość 72 ppi może być myląca dla niektórych użytkowników. Rozdzielczość należy postrzegać w odniesieniu do wymiarów pikseli, czyli wielkości obrazu.

Po otwarciu wysokiej jakości zdjęcia stockowego lub zdjęcia z lustrzanki cyfrowej w programie do obróbki obrazu, takim jak Photoshop, można zauważyć rozdzielczość 72 ppi. Nie oznacza to, że jest to obraz niskiej jakości - o ile jego rozmiar jest odpowiedni. Patrząc na wymiary pikseli, powinieneś zobaczyć wartości wysokości i szerokości w tysiącach pikseli lub punktów, na przykład 5760 x 3840. Przy rozdzielczości 72 dpi daje to rozmiar 80 na 53 cale. Drukując w rozdzielczości 300 dpi, ten sam obraz miałby wymiary 19,2 na 12,8 cala. Zwróć uwagę, że dane pikseli, liczba pikseli ogółem byłaby identyczna; przy 300 dpi, poszczególne punkty byłyby po prostu bliżej siebie.

Downsampling i upsampling

Ponowne próbkowanie polega na usuwaniu pikseli z obrazu (zmniejszanie próbkowania) lub dodawaniu ich (zwiększanie próbkowania). W oknie dialogowym rozmiaru obrazu program Photoshop ma pole wyboru Resampling. Po usunięciu jego zaznaczenia i wybraniu rozdzielczości 300 dpi można zobaczyć maksymalny rozmiar obrazu do druku.

Jeśli masz obraz o niskiej rozdzielczości i zmienisz rozdzielczość z włączoną opcją ponownego próbkowania, Photoshop zwiększy jego rozmiar. Jednakże, jest to wykonywane matematycznie poprzez proces zwany interpolacją. Jednakże, wprowadzi to również problemy z jakością, takie jak rozmycie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy unikać upsamplingu obrazów i pracować ze zdjęciami, które są wystarczająco duże, aby można je było wydrukować.

Regulacja ostrości: spraw, by obrazy plakatów były krystalicznie czyste

Ostrość obrazów cyfrowych jest jednym z najważniejszych aspektów jakości. Wyostrzanie w procesie obróbki obrazu może wydobyć szczegóły i nadać obrazowi wyrazistość. Jednak każdy plik wymaga indywidualnego traktowania. Można wyróżnić trzy różne rodzaje wyostrzania:

    Capture sharpening (Wyostrzanie przechwytywania): Można to zrobić, aby wyostrzyć obraz cyfrowy, jak to jest przechwytywane przez aparat lub skaner. Filtry rozmywające lub kolorowe, różne czujniki, obiektywy i ich jakość, redukcja szumów, jak również ustawienia ISO i jakości mogą wpłynąć na ostrość przechwycenia. Twórcze wyostrzanie: Obrazy mogą mieć różne charakterystyki z obszarami, które wymagają więcej wyostrzenia niż inne. Nazywa się to kreatywnym wyostrzaniem i zależy od percepcji użytkownika oraz od tego, co dzieje się na zdjęciu. Czy jest wiele krawędzi, naprzemiennych wzorów, kontrastów ciemnych i jasnych? Wyostrzanie wyjściowe: Odnosi się to do wyostrzania, w którym obraz plakatu jest zoptymalizowany pod kątem pożądanej metody wyjściowej, w naszym przypadku druku offsetowego.

Jak wyostrzyć obraz plakatu?

Dwa różne sposoby wyostrzania obrazów to wyostrzanie pikseli i wyostrzanie krawędzi. Pierwszy z nich jest łatwiejszy do osiągnięcia dzięki wtyczkom lub filtrom takim jak Unsharp Mask. Drugi ma tę zaletę, że pozwala uniknąć podkreślenia szumów obrazu lub artefaktów. Wyostrzanie krawędzi zachowuje również lepsze efekty, nawet jeśli obraz zostanie później nieco zmniejszony. Sposób działania polega na zwiększeniu kontrastu wzdłuż krawędzi. Ponadto można zwiększyć ostrość, wpływając na ogólny kontrast, a także na określone obszary lub zakresy tonalne.

Wyostrzanie zakresu tonalnego

Ustawiając najciemniejsze i najjaśniejsze odcienie na obrazie plakatu, można wpłynąć na jego wyrazistość. Można w tym celu użyć suwaków czerni i bieli w oknie dialogowym Levels (Poziomy) lub Curves (Krzywe) w programie Photoshop, na przykład. Aby jeszcze bardziej dostosować kontrast, możesz zwiększyć kontrast w określonych zakresach tonów. Jeśli chcesz wydobyć pewne szczegóły obrazu z plakatu, spróbuj wyodrębnić tę część obrazu według tonów, a następnie stromą krzywą tonalną, aby zróżnicować szczegóły w tych obszarach.

Kontrast lokalny

Kontrast lokalny różni się od krzywej tonalnej: wpływa on na obszary tonów w obrębie obrazu, takie jak sąsiadujące ze sobą jasne i ciemne obszary. W tym celu można użyć filtra Maska wyostrzająca. Ustawiając wysoką wartość promienia i niską wartość ilości, można subtelnie wzmocnić obszary rozciągające się od krawędzi elementów obrazu. Zmiany te są najbardziej efektywne w przypadku tonów średnich.

Teraz szczegóły obrazu powinny wydawać się znacznie wyraźniejsze, nawet przed zastosowaniem tradycyjnych ustawień wyostrzania.

Zastosuj narzędzia wyostrzające

Jeśli dostosujesz zakres tonalny i lokalny kontrast, Twój cyfrowy obraz będzie bardzo dobrze reagował na narzędzia wyostrzające dostępne w oprogramowaniu do obróbki zdjęć. W Photoshopie dostępne są opcje Wyostrz, Wyostrz bardziej, Maska wyostrzająca oraz Inteligentne wyostrzanie. Pierwsze dwie opcje są dość oklepane, ponieważ nie pozwalają na wprowadzenie żadnych poprawek. W przypadku wyostrzania krawędzi za pomocą tych dwóch ostatnich, zaczynasz od wysokiej kwoty i niskiego promienia. Smart Sharpen dodaje możliwość przezwyciężenia rozmycia w ruchu. Oferuje także większą złożoność dla cieni i rozjaśnień. Możesz zachować Smart Sharpen na domyślnych ustawieniach dla wszystkiego poza promieniem i ilością i używać go jak drugiej maski wyostrzającej, używając jednej do lokalnego kontrastu, a drugiej do wyostrzania na wyjściu.

Rezultaty są subiektywne

Niezależnie od tego, czy trzymasz się drobnych poprawek i prostych regulacji filtrów, czy też przechodzisz przez cały proces obróbki zdjęć plakatowych, pamiętaj, że rezultaty są również subiektywne. Aby ocenić rezultat, nie oglądaj swojego zdjęcia na 100%, ale na 50% lub nawet 25%, jeśli jest ono bardzo duże. To, co wydaje się odpowiednie w zbliżeniu, może być zupełnie inną sprawą w oddaleniu. O ile nie oprawiasz swoich plakatów w ramki i nie wieszasz ich w galeriach sztuki, Twoi odbiorcy najprawdopodobniej nie będą studiować ich szczegółowo z bliska. Najlepszy efekt powinien być widoczny z odległości co najmniej kilku stóp.

Wnioski

Dzięki naszym technikom, powinieneś być w stanie przetwarzać i poprawiać swoje zdjęcia plakatów, aby uzyskać ostre jak brzytwa rezultaty. Zwróć uwagę na swoje wyniki z różnymi obrazami i pamiętaj, że każdy obraz musi być traktowany inaczej, aby uczynić go krystalicznie czystym i pokonać różnice między ekranem a drukowanym produktem.

Jeśli szukasz ogólnych porad na temat przygotowania danych do druku plakatów, sprawdź nasz post o 10 błędach, których należy unikać przy masowym drukowaniu plakatów. Aby czerpać inspiracje i pomysły na projekty, polecamy lekturę książki How To Stand Out With Great Poster Design.

FacebookTwitterLinkedinPinterestRedditDiggTumblrBufferemailPrint
Powiązane