Strona główna > Blog > Papier powlekany a niepowlekany - Kiedy używać Którego

W świecie druku komercyjnego zdecydowana większość projektów drukarskich jest produkowana na papierze powlekanym lub niepowlekanym. Każdy rodzaj papieru ma swoje wady i zalety w stosunku do projektu. Drukarze zazwyczaj mają do dyspozycji preferowany lub "domowy" materiał w obu typach, aby umożliwić realizację wielu projektów. Jeden rodzaj lepszy nie musi być "lepszy" od drugiego, jednak wiedza o tym, kiedy używać papieru powlekanego, a kiedy niepowlekanego, może mieć wpływ na wyniki drukowania.

Papier powlekany i niepowlekany - jaka jest różnica?

Jeśli chodzi o papier powlekany i niepowlekany, główną różnicą jest sposób, w jaki papier jest produkowany. Papiery powlekane mają na sobie powłokę (zazwyczaj gliniastą), więc są "uszczelnione". Ogranicza to ilość atramentu wchłanianego do papieru, co pozwala na umieszczenie atramentu na wierzchu papieru, w wyraźnej określonej kropce.

Papiery niepowlekane nie mają tej powłoki i dlatego są bardziej porowate. Farba drukarska wsiąka w papier i ma delikatniejszy, cieplejszy wygląd. Papiery niepowlekane dzieli się na kategorie według typu: offsetowy, nieprzezroczysty oraz tekst i okładka. Linia papierów Domtar dzieli się na kategorie offsetowe i nieprzezroczyste, przy czym Cougar jest papierem nieprzezroczystym klasy premium.

Papiery powlekane dzieli się na dwa rodzaje: błyszczące, matowe, jedwabne i matowe lub jakościowe (jasność i cena): Premium, No. 1, No. 2, No. 3, No. 4, No. 5. Papier powlekany o jasności 88+ klasyfikowany jest jako papier premium. Im wyższy poziom jasności, tym więcej światła odbija się od arkusza. Większość tuszy jest przezroczysta, więc odbicie daje wrażenie jasnego, żywego obrazu. W przypadku papierów powlekanych, im bardziej błyszczące wykończenie, tym mniejsza absorpcja tuszu.

Papiery białe niepowlekane również są definiowane przez ich poziom jasności - im jaśniejszy arkusz, tym więcej światła odbija się z powrotem od oka. Na przykład, Cougar to 98 Jasno-biały arkusz, co oznacza, że 98% światła jest odbijane z powrotem do oka widza. Ten poziom jasności pomaga czterokolorowym obrazom "wyskakiwać" z papieru, gdy światła odbijają się z powrotem przez atrament.

Papier niepowlekany może mieć wiele wykończeń: gładki, lniany, kładziony, welonowy i super gładki, by wymienić tylko kilka. Poziom gładkości jest ważnym czynnikiem przy rozważaniu papieru niepowlekanego, ponieważ nie tylko nadaje papierowi wrażenie, ale również wpływa na trwałość atramentu. Im bardziej gładki jest arkusz, tym bardziej równomiernie układa się tusz. Jest to szczególnie ważne w przypadku drukowania obszarów z ciężkimi materiałami stałymi lub farbami metalicznymi.

Papier powlekany a niepowlekany - wybór właściwego typu papieru

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jaki rodzaj papieru wykorzystać do kolejnego projektu druku, względy estetyczne, funkcjonalność i budżet zadecydują o tym, który z nich będzie najlepszy.

Estetyka

Papiery powlekane oferują ostre i wyraziste rezultaty w kontraście pomiędzy wydrukowanym obrazem a białą przestrzenią, z chłodnym, zgrabnym wyczuciem. Ich powlekana powierzchnia zapewnia doskonałe płótno dla obrazów z drobnymi szczegółami i oferuje większy kontrast między obrazem drukowanym a białą przestrzenią (tzw. atramentu pękającego). Są one często stosowane w czasopismach i katalogach produktów wysokiej klasy wymagających "błyszczącej" lub "błyszczącej" optyki, przemyśle motoryzacyjnym, biżuterii i urządzeń. Ich powlekana powierzchnia zapewnia doskonałe płótno dla obrazów z drobnymi szczegółami i oferuje większy kontrast między obrazem drukowanym a białą przestrzenią (tzw. atrament snap).

Papiery niepowlekane mają wrodzone ciepło i wyczuwalność dotykową. Ich haptyczność wiąże się z poczuciem zaufania, autentyczności i odpowiedzialności. To właśnie te cechy sprawiają, że doskonale nadają się do projektów w sektorze edukacyjnym, non-profit i ochrony środowiska. Są one doskonałym wyborem systemów tożsamości, publikacji, direct mail i katalogów, jak również. W zależności od wykończenia, niepowlekane papiery mogą nadać jakość 3D obrazom zawierającym tekstylia, wyposażenie domu, odzież i sztukę piękną.

Cleveland Institute of Art, Creativity Matters. Zaprojektowany przez Cleveland Institute of Art. Wydrukowany przez Oliver Printing Company na papierze Cougar Smooth 80 lb. Tekst i 100 lb. Okładka.

Funkcjonalność

Papiery powlekane charakteryzują się doskonałą wytrzymałością na działanie atramentu i dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie występują ciężkie, stałe kolory i metaliczne atramenty. Ich powierzchnia, niezależnie od wykończenia, dobrze współpracuje z technikami takimi jak lakiery, powłoki UV i tłoczenie folią jako elementami dekoracyjnymi - nawet z subtelną folią bezbarwną.

Niektóre z wad papieru powlekanego polegają na tym, że nie można na nim łatwo pisać za pomocą pióra. Jeśli projekt wymaga dużej ilości tekstu, blask papieru z połyskiem może być trudny do odczytania. Podczas gdy papiery powlekane oferują doskonały połysk tuszu, często wymagają całkowitego powleczenia, aby chronić powierzchnię przed zarysowaniami i odciskami palców.

Papiery niepowlekane dobrze sprawdzają się w przypadku technik druku ciśnieniowego, takich jak tłoczenie/odbijanie, tłoczenie liter i tłoczenie folii. Zapewniają one ładny kontrast pomiędzy powierzchnią arkusza a odciskiem. Nadają się dobrze do składania, nawet przy większych gramaturach (składanie z ziarnem); są doskonałym wyborem do zastosowań w opakowaniach dotykowych.

Niektóre z wad papieru niepowlekanego wynikają ze sposobu wchłaniania farby drukarskiej. Ta wada jest zminimalizowana, ponieważ w przypadku niepowlekanego papieru pracuje się z bardziej płynnymi opcjami. Jeśli zdecydujesz się na papier niepowlekany premium o doskonałym uformowaniu, jak Cougar, prawdopodobnie uzyskasz lepsze rezultaty.

W związku z tym, są pewne obszary, o których należy pamiętać. Obrazy o dużej szczegółowości, zwłaszcza w średnich tonach, mogą czasami wydawać się "błotniste".

W zależności od ilości atramentu, niepowlekane arkusze mogą wymagać dodatkowego czasu schnięcia (ważne jest, aby zwrócić uwagę na wyjątkowo ciasny obrót). A w zależności od formowania się papieru, obszary z ciężkimi ciałami stałymi i metalicznymi mogą mieć cętkowany wygląd. Podczas gdy papiery niepowlekane pracują z powłokami i lakierami, służą głównie do celów ochronnych, a nie jako elementy konstrukcyjne.

Budżet

Porównując papier powlekany i niepowlekany, należy pamiętać o uwzględnieniu takich parametrów jak nieprzezroczystość i zacisk. Istnieje możliwość wykorzystania lżejszego papieru niepowlekanego w porównaniu z niepowlekanym.

Na przykład w przypadku powlekanego papieru tekstowego o gramaturze 80 lb niepowlekany papier niepowlekany o gramaturze 70 lb będzie miał prawdopodobnie takie samo lub większe zadymienie i suwmiarkę. Oznacza to, że w rzeczywistości używasz i płacisz za mniej papieru. Ta redukcja może również pomóc zaoszczędzić na kosztach wysyłki lub wysyłki gotowego produktu.

Zarówno papier powlekany, jak i niepowlekany oferuje szeroką gamę produktów we wszystkich punktach cenowych. Sam budżet nie powinien dyktować specyfikacji papieru. Jeśli Twój projekt opiera się na budżecie, włącz w ten proces druk i papier na wczesnym etapie. Pomogą one skierować Cię do opcji, które będą działać w ramach Twojego budżetu i przyniosą pomyślne rezultaty drukowania.