Strona główna > Blog > Oceniając książkę po okładce - jak wybrać najlepszą oprawę dla swojej książki

Okładka książki jest równie ważna jak słowa i idee w niej zawarte. Książki mogą wyglądać ładnie, ale to, jak funkcjonują, jest ważniejsze niż ich piękno. Z ponad 40-letnim doświadczeniem w druku i oprawie książek, Bestype pomaga Ci podjąć właściwe decyzje, które sprawią, że Twoja książka będzie nie tylko użyteczna, ale i atrakcyjna.

Przeznaczenie Twojej książki może określić, jaki styl oprawy będzie najlepszy dla Twojego projektu. Idealna oprawa będzie najlepsza dla większości projektów wydawniczych w stylu czasopism i katalogów. Czy otwarta książka ma leżeć płasko, jak książka kucharska lub instrukcja obsługi? W takim przypadku doskonale sprawdzi się oprawa spiralna lub drutowa. Oprawa zeszytowa jest alternatywnym, niedrogim rozwiązaniem, gdy projekt ma mniejszą liczbę stron. Jeśli zdecydujemy, że nasza książka powinna mieć miękką okładkę, warto rozważyć również opcję oprawy w okładkę samokopiującą. Prześledźmy wiele z opcji dostępnych dla klientów Bestype Printing NYC.

Przegląd stylów oprawy książek

Oprawazeszytowa zbiera od 8 do 92 stron pod okładką. Okładka może być wykonana z papieru o większej gramaturze lub z tego samego materiału co papier wewnątrz okładek. Arkusze wewnętrzne układa się w ten sposób, że dwie strony znajdują się na przedniej stronie i dwie na tylnej (co 4 strony). Maszyny zbierają zadrukowane arkusze i składają je. Zszywki są mechanicznie wsuwane przez środek arkuszy i układane w stosy. Technicy kończą proces, przycinając każdą publikację do odpowiedniego rozmiaru, usuwając postrzępione krawędzie i dodatkowe puste miejsca. Ta technika jest najtańsza ze wszystkich opcji oprawy oferowanych przez Bestype. Technika siodłowa sprawdza się w przypadku programów, broszur marketingowych, portfolio i kolorowanek.

Idealna oprawa to taka, którą widzimy, gdy oglądamy masową książkę papierową lub nawet trzymamy w ręku wiele czasopism. Książki w oprawie klejonej mają kwadratowy grzbiet z miejscem na tekst identyfikacyjny i grafikę. W oprawie doskonałej technicy przygotowują strony wewnętrzne, drukowane jednostronnie (co 2 strony) na papierze o gramaturze tekstowej. Maszyny zbierają i układają strony, jedna na drugiej, w kolejności ponumerowanych stron. Okładka z kartonu otacza strony wewnętrzne, a wzdłuż krawędzi oprawy jest przymocowana klejem PUR. Ten mocny i elastyczny klej zapobiega odrywaniu się stron od grzbietu. Książki w oprawie klejonej mogą mieć zaledwie 28 stron i nawet 2 cale grubości. W zależności od rodzaju materiału użytego do druku książki w oprawie klejonej, ceny tego rodzaju oprawy wahają się od umiarkowanie drogich do droższych. Do książek w oprawie klejonej należą czasopisma, fotoksiążki, albumy, roczniki w miękkiej oprawie, katalogi, albumy wspomnieniowe, albumy artystyczne i podręczniki.

W oprawiespiralnej powstają książki o grubości od 8 stron do 2 2/4″. Strony są drukowane grzbietami do siebie (co 2 strony) i układane w stosy między cięższymi kartonami. Następnie okładka i strony wewnętrzne są dziurkowane wzdłuż krawędzi. Następnie przez lewą krawędź perforowanych stron przewija się plastikowy zwój, z którego powstaje książka. Technika ta jest bardzo tania i pozwala na uzyskanie szerokiego zakresu rozmiarów i liczby stron. Książki oprawione w spirale pozostają otwarte, gdy są położone płasko na stole. Spirale mają tę przewagę nad książkami w oprawie klejonej i większością książek w oprawie zeszytowej. Spiralę można spotkać w notatnikach, a obecnie jest ona coraz częściej używana do oprawiania czystych dzienników. Spirala ułatwia użytkownikowi korzystanie z tego rodzaju oprawy, ponieważ strony przesuwają się luźno po drucie (tzw. niski naciąg spirali). Użytkownik może złożyć książkę z powrotem na siebie, aby zaoszczędzić miejsce w zatłoczonych miejscach. Ta cecha sprawia, że oprawa spiralna jest dobrym rozwiązaniem dla podręczników, książek kucharskich, przewodników i książek telefonicznych. Wiele zeszytów edukacyjnych i podręczników korzysta z oprawy spiralnej.

Istnieją dwie główne wady oprawy spiralnej:

  1. Nie ma grzbietu, na którym można by wydrukować tytuł lub grafikę identyfikującą książkę.
  2. Poprzeczki, czyli obrazy umieszczone na dwóch sąsiednich stronach wewnątrz książki, nie wyświetlają się dobrze.

Oprawadrutowa wykorzystuje metalową spiralę do utrzymania stron na miejscu. Różnica między oprawą spiralną a Wire-O polega na materiale i konstrukcji spirali. Zamiast nawijać spiralę na strony, oprawa Wire-O jest umieszczana wokół perforacji strony. Książki w oprawie Wire-O mogą zawierać osiem stron lub mieć grubość nawet 2 3/4 cala. Oprawa Wire-O Binding jest nieco droższa od oprawy spiralnej. Na cenę wpływa również wybór kartonu okładkowego i papieru wewnętrznego.
Podobnie jak książki w oprawie spiralnej, książki w oprawie drutowej są użyteczne, przenośne i leżą płasko po otwarciu. Ze względu na brak napięcia grzbietu, strony można łatwo przeglądać. Czytelnik może samodzielnie zaginać całe grupy stron i okładkę. Oprawa drutowa jest popularnym rozwiązaniem w przypadku książek, które muszą pozostać płaskie po otwarciu, ale wymagają nieco bardziej profesjonalnego wyglądu. Oprawę Wire-O polecamy do kalendarzy, prezentacji, raportów i sprawozdań rocznych. Oprawa Wire-O nadaje się również do produkcji katalogów, instrukcji obsługi produktów i przewodników użytkownika.

Książka w oprawie Wire-O sama w sobie nie może posiadać nadruku na grzbiecie, ale ukryta oprawa Wire-O oferuje możliwość zamknięcia tego stylu wewnątrz okładki z kwadratowym grzbietem. Opcja ta daje możliwość drukowania wzdłuż grzbietu - problem rozwiązany. Jednakże, podobnie jak w przypadku książek oprawionych w spirale, również w przypadku opraw Wire-O obrazy krzyżujące się nie prezentują się dobrze.

Szczelina pomiędzy rozkładówkami a spiralą lub drutem powoduje powstanie nieestetycznej przerwy w rozkładówce. Jeśli w projekcie znajdują się ilustracje krzyżujące się, najlepszym rozwiązaniem dla czytelnika będzie oprawa siodłowa, oprawa idealna, a nawet oprawa w etui.

Wprzypadku oprawy w twardą oprawę można uzyskać kilka różnych stylów książek - jest to najtrwalsza opcja dla każdego projektu. Ta opcja jest dostępna dla manuskryptów o dowolnej wielkości. Oprawa zeszytowa jest również najdroższą opcją oprawy ze względu na nakład pracy i materiałów. Strony są rozkładane i układane w sekcje, zszywane w kolejności do czytania, a następnie sklejane w grzbiet w twardej oprawie. Okładki mogą być wykonane z winylu, tkaniny, skóry lub płyty laminowanej. Endpapy łączą klejem wewnętrzne strony książki z główną okładką. Czasami do książki w twardej oprawie zamiast drukowanej okładki dołączana jest dopasowana kartonowa obwoluta. Obie opcje pomagają chronić książkę. Książki w twardej oprawie mogą być proste lub skomplikowane. Mogą mieć szczegółowe okładki i wyklejki, złocone brzegi stron i tłoczone elementy okładki.

Wybór miękkiej lub samokopiującej okładki

Nasi klienci lubią mieć do wyboru szeroki wachlarz stylów introligatorskich. Często przy podejmowaniu decyzji decydujące znaczenie mają koszty wysyłki. Waga całkowicie eliminuje koncepcję droższych i cięższych książek w oprawie klejonej. Książki w miękkiej okładce i w samodzielnej oprawie są z reguły tańsze w druku, oprawie i wysyłce.

Książki w miękkiej oprawie to coś, co większość ludzi kojarzy z powieściami w formacie paperback. Kategoria ta obejmuje również katalogi i publikacje w formacie czasopism. Ich okładki są drukowane z wykorzystaniem kartonu o większej gramaturze, który chroni wewnętrzne strony. Nasi klienci zazwyczaj wybierają standardowy karton błyszczący lub matowy o gramaturze 80 lb. lub 100 lb. na okładki oraz karton o gramaturze 80 lb. lub 70 lb. na strony wewnętrzne. Niektóre książki są również drukowane na lżejszym, cieńszym papierze o gramaturze 70 lb, dzięki czemu ich wysyłka jest tańsza. Miękkie okładki są dostępne dla książek w oprawie klejonej i zszywanej, a także dla książek w oprawie spiralnej i w oprawie typu Wire-O.

Książki w miękkiej oprawie są wyjątkowo korzystne cenowo. Technicy drukarni mogą uszlachetniać książki lakierem UV, który zapewnia błyszczące wykończenie i dodaje cienką warstwę ochronną na okładce, zabezpieczającą przed uszkodzeniem przez światło. Produkcja książek w miękkiej oprawie jest zazwyczaj szybsza niż w przypadku projektów w oprawie z obwolutą.

W książkach w oprawie miękkiej stosuje się tę samą gramaturę papieru dla przedniej i tylnej okładki oraz dla wewnętrznych kartek. Zalecamy stosowanie papieru błyszczącego lub matowego o gramaturze 100 funtów, aby zapewnić jego trwałość. W projektach książek w oprawie twardej można jednak stosować papier o niższej gramaturze - wybór powinien być uzależniony od kosztów. Przykładowo, w przypadku jednorazowej instrukcji montażu danego produktu dobrze sprawdzi się papier o gramaturze 70 lub 80 funtów.

Książki w samodzielnej okładce są zazwyczaj zszywane w siodło, tworząc broszury. W ten sposób powstaje produkt, który można łatwo złożyć do selfmailera lub włożyć do koperty. Opcję samodzielnej okładki zalecamy w przypadku, gdy książka nie musi mieć długiego okresu przydatności do użycia ani być szczególnie trwała. Wadą książek w samodzielnej okładce jest to, że mogą one łatwo ulec uszkodzeniu podczas wysyłki.

Doradztwo introligatorskie Bestype

Kiedy skontaktujesz się z pracownikami drukarni Bestype, pomożemy Ci znaleźć idealną metodę introligatorską, która będzie współgrać z Twoją koncepcją. Cokolwiek chcesz zrobić, podamy Ci pomocną dłoń i przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy produkcji książki. Dzięki nam jest to jeszcze łatwiejsze niż w przypadku firm zajmujących się self-publishingiem w Internecie. Zapraszamy do naszej drukarni SOHO w dogodnych godzinach pracy w dni powszednie, aby obejrzeć próbki i rozpocząć pracę nad swoim projektem wydawniczym.

Czy jesteś gotowy, aby zrealizować swój pomysł na książkę? Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci wybrać najodpowiedniejszy styl oprawy dla Twojej książki.

Image Credits: Freepik @Creative Commons