Strona główna > Blog > Co to jest drukowanie/stemplowanie folią i jak działa tłoczenie gorącą folią w poligrafii?

Druk na folii olśniewa. Bestype specjalizuje się w druku foliowym hot stamp: nakładaniu kolorowych metalików na unikalne projekty drukowane. Dzięki zastosowaniu druku foliowego, projektanci z NYC mogą czerpać inspirację z naszej lśniącej panoramy miasta. W tym artykule dowiemy się, jak znane od wieków techniki druku folią są nadal popularne wśród klientów Bestype.

Co to jest tłoczenie/druk na folii?

Tłoczenie/druk na folii na gorąco kieruje wstępnie wysuszony tusz i folię na powierzchnie przy użyciu wysokiej temperatury i ciśnienia. Proces ten polega na zatapianiu w każdym przedmiocie niestandardowych matryc zawierających wzory i teksty. Ciśnienie wtapia folię lub tusz we wzory i desenie. Skóra, winyl, tworzywa sztuczne i ceramika mogą być pokryte folią metalową lub tuszem metalicznym. Tworzenie matryc sprawia, że ta metoda jest droższa od prasowania na zimno i metod z wykorzystaniem tuszu metalicznego, ale druk na folii na gorąco jest trwalszy niż na zimno.

Od jak dawna drukarze stosują druk foliowy?

Nakładanie prawdziwej złotej i srebrnej folii na papier jest praktyką starożytną. Bliżej czasów współczesnych, w latach 30. XIX wieku drukarze opracowali technikę, która wykorzystywała ciepło i ciśnienie do zatapiania złotej folii w materiałach introligatorskich. W latach 80. XIX w. wprowadzono nową technikę hot-stampingu, w której tańsze srebro zastępowało złote listki. Pod koniec XIX wieku Ernst Oeser nie tylko zgłosił pierwszy patent na swoje ulepszenia w prasach do tłoczenia na gorąco, ale także opracował prekursora nowoczesnej folii metalicznej, której używamy dzisiaj. Jego niedroga folia była pierwszą, która nie zawierała metali szlachetnych. Te innowacje oznaczały, że technika ta była bardziej niż kiedykolwiek wcześniej dostępna dla przeciętnego konsumenta. Poza złotem, srebrem, miedzią i brązem, folia przybierała też wszystkie odcienie tęczy.

Po wojnie secesyjnej w Stanach Zjednoczonych folia znalazła się wszędzie. Producenci, sprzedawcy detaliczni, introligatorzy i drukarze zaczęli wykorzystywać foliowanie na gorąco do ozdabiania oznakowań i produktów. Błyszczące litery i cyfry na okładkach książek i etykietach pomagały wyróżniać się ich produktom na półkach i wystawach. Dostęp do druku na folii dla stelaży i drukarni oznaczał, że ich klienci mogli używać metalowych akcentów na papeterii firmowej i wizytówkach.

Jak klienci Bestype używają tłoczenia/druku na folii?

Twój unikalny projekt nadruku na folii może uświetnić każdy przedmiot, który drukujemy:

  • Kartki okolicznościowe
  • Papeteria firmowa
  • Notatniki
  • Zaproszenia ślubne i save-the-dates
  • Wizytówki
  • Teczki prezentacyjne
  • Menu restauracji
  • Dyplomy, certyfikaty i nagrody
  • Indywidualne okładki i obwoluty książek
  • Banery i szyldy na imprezy

Podczas wizyty w naszej drukarni w Soho możemy pokazać Ci projekty tłoczenia folią w trakcie realizacji. Jeśli zdecydujesz się na tłoczenie folią na gorąco, możesz również zastosować unikalne kroje pisma na papeterii i szyldach. Zapoznaj się z naszą kolekcją czcionek i obejrzyj z bliska różne matryce do tłoczenia folią na gorąco. Mamy również przykładowe portfolio projektów, które zgromadziliśmy w ciągu 40 lat drukowania. Każdy pomysł może być inspiracją dla Twojego kolejnego projektu nadruku na folii.

Jakie są główne zalety tłoczenia na gorąco?

Bestype oferuje druk folią na zimno i na gorąco - graficy z NYC używają jej do wielu swoich projektów eventowych. Znaleźliśmy trzy zalety wyboru gorącego tłoczenia folią w porównaniu z tłoczeniem na zimno dla Twoich projektów:

Zaleta nr 1
Jest czysty. Hot foil stamping wykorzystuje folię, a nie tusz, co jest mniej kłopotliwe dla naszych techników. Nie ma płynnych tuszy metalicznych do mieszania i nie ma niefortunnych rozlanych tuszy do czyszczenia. Po wyjściu z prasy Twój projekt zazwyczaj nie wymaga poprawek.

Zaleta nr 2
Jest spójny. Producenci klasyfikują arkusze folii do hot stampingu według kolorów partii. Drukarnie polegają na klasyfikacji, aby zapewnić, że każdy element jest identyczny. Klienci, którzy wybierają metody tłoczenia na zimno, takie jak druk tuszem metalicznym, mogą odkryć różnice w kolorach swoich produktów.

Zaleta nr 3
Jest trwały. Po bardzo długim czasie folia wytłaczana na gorąco może zetrzeć się z przedmiotu. Ponieważ tłoczenie na gorąco pozostawia ślad na przedmiocie, specjalista od renowacji może nałożyć więcej folii na wyblakłe miejsce.

Jak mogę wykorzystać druk na folii?

Bestype sprawia, że dodanie blasku i iskry do każdego projektu drukarskiego jest proste. Czy chciałbyś otrzymać bezpłatną konsultację i wycenę projektu tłoczenia folią? Zatrzymaj się u nas i zobacz przykłady z życia wzięte, jak wygląda tłoczenie folią na gorąco, aby dać Ci mały zastrzyk kreatywności. Jesteśmy do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w zaprojektowaniu kartek, papeterii i innych elementów na następne wydarzenie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci szybko i dokładnie wydrukować kolejny projekt.